Jak namówić psa do kąpieli?

Jak namówić psa do kąpieli?

Jak namówić psa do kąpieli? Psy zazwyczaj odbierają kąpiel jako swoistą karę. Mimo to nie można zrezygnować z ich pielęgnacji.

Jest ona niezwykle ważna z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia. Warto więc, postarać się, aby nasz przyjaciel polubił mycie, bądź przynajmniej spokojnie je znosił. Zapoznaj psa z miejscem, gdzie będzie odbywała się kąpiel. Pozwól obwąchać mu wannę czy brodzik a jego zainteresowanie nagradzaj pochwałą – niech to miejsce dobrze mu się kojarzy. Spróbuj włożyć go do suchej wanny i chwilę się z nim pobaw. Pamiętaj jednak, aby nie robić niczego na siłę. W przeciwnym wypadku wszystkie nasze starania pójdą na marne. W kolejnym etapie spróbuj oswoić psa z wodą, delikatnie włączając prysznic. Kiedy zauważysz, że pies jest spokojny zaproś go do wanny i powoli skieruj na niego strumień wody. Pamiętaj aby głaskać go i chwalić jeśli zachowuje się odpowiednio. Jeśli nie reaguje strachem możesz kontynuować kąpiel. Natężenie strumienia wody i czasu kąpieli możesz zacząć zwiększać dopiero wtedy, gdy pies zachowa spokój podczas wszystkich wcześniejszych etapów oswajania. Kąpiel najlepiej zaplanuj na wieczór. Psiak jest wtedy nieco śpiący i zmęczony, przez co łatwiej będzie z Tobą współpracował.

Przed włożeniem psa do wanny czy brodzika wyściel dno matą antypoślizgową lub ręcznikiem. Pies nie będzie się ślizgał ,przez co poczuje się też pewniej W kolejnym etapie namocz jego sierść (omijając oczywiście okolice głowy i ochraniając uszy ). Na wilgotną sierść nanieś odpowiedni szampon i delikatnie wmasuj go kolistymi ruchami. Następnie spłucz. Po dokładnym umyciu zwierzaka wyjmij go z wanny i owiń ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody. Jeśli pies ma długie włosy, możesz delikatnie przesuszyć je suszarką. Nie susz ich jednak urządzeniem bezpośrednio skierowanym na zwierzę i ustaw minimalną temperaturę oraz siłę nadmuchu. Po umyciu psa i osuszeniu go bez względu na długość sierści, powinno się go wyczesać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.